काठमाण्डौ – नेपाली सांगीतिक इतिहासमा सबैभन्दा धेरै भाषाभाषीका कलाकारहरूको सहभागितामा हरेक वर्ष सम्पन्न हुने यो पाँचौं संस्करणको कार्यक्रम हो । बरिष्ठ चलचित्र निर्देशक तथा कलाकार मोहन निरौलाको सभापतित्वमा सम्पन्न भएको अवार्ड कार्यक्रममा गणतन्त्र नेपालका प्रथम उपराष्ट्रपति परमानन्द झा प्रमुख अतिथि रहनुभएको थियो । नेपाली बाहेक ६ वटा अन्य भाषामा प्रतिस्पर्धा भएर उत्कृष्टमा छनौट भएका विभिन्न भाषाभाषीका गीतहरु सहित उक्त समारोहमा जम्मा ५१ विधामा विभिन्न अवार्ड प्रदान गरिएको पिम नेपालकी महासचिव एवं कार्यक्रम संयोजक कमला जोशीले बताएकि छन् ।

त्यसैगरी यस वर्षको रजत सम्मानबाट वरिष्ठ गीतकार एवं साहित्यकार सुरेन्द्र महर्जन “अमर” सम्मानित भएका छन् । रंग पत्रकारितामा लामो समय कलम चलाएका बरिष्ठ पत्रकार कृष्ण भट्टराईलाई पिम नेपाल कला पत्रकारिता पुरस्कार प्रदान गरिएको छ भने लामो समय देखी मानव अधिकारका क्षेत्रमा सक्रिय अधिकारकर्मी दिर्घ राज जोशीलाई सेवा सम्मान, चर्चित संगीतकार दिपक शर्मालाई यूवा संगीत सम्मान, बालगायिका सफलता श्रेष्ठलाई बाल प्रतिभा सम्मानवाट सम्मान गरिएको थियो भने अन्य विभिन्न क्षेत्रमा संलग्न व्यक्तित्वहरुलाई सम्मान एवं कदर गरिएको थियो ।

कार्यक्रममा नेपाली चलचित्र, गीत संगीत, कला संस्कृतिका क्षेत्रमा साथै विभिन्न क्षेत्रमा सक्रिय विशिष्ठ तथा अतिविशिष्ठ व्यक्तित्वहरुको भव्य सहभागीता रहेको थियो भने कार्यक्रमलाई नेपाल टेलिकम, एभरेष्ट वियर, गरिमा विकास बैंक, गोकर्णेश्वर नगरपालिका, वुढानिलकण्ठ नगरपालिका, घोडाघोडी नगरपालिका, साउथ वेष्टर्न कलेज, ओम समाज अस्पताल, व्ल्याकपर्ल कस्मेटिक, होटल आर्ट, गरिमा विकास बैंक, कुमारी बैंक, एस.मए.एस . सेक्यूरिटी एण्ड एच आर सोलुशन प्रा.लि., टिका गोपाल एम्. क्रियशन, डेल्फिक काउन्सिल, काठमाण्डौ महानगरपालिका लगायतको संघ संस्था तथा प्रतिष्ठानहरुको सहभागिता रहेको थियो ।

त्यस्तै उक्त अवार्ड कार्यक्रममा नेपाली रंगीन सिनेमाको पहिलो नायिकाचैत्य देवी सिंह, चलचित्र प्राविधिक संघ पुष्कर लाम, बरिष्ठ पत्रकार,गीतकार शान्तिप्रय ,अध्यक्ष, म्यूजिक भिडियो समाज अध्यक्ष, विधान कार्की , गायक अजय अधिकारी “सुशिल” समाजसेवी /गायिका सोमा खत्री वित्तविद नन्दहरि शर्मा, बरिष्ठ गीतकार भरत बम्जन बरिष्ठ पत्रकार विजयरत्न तुलाधर, बरिष्ठ गायक सिताराम पोखरेल, बरिष्ठ संगीतकार जुगल डंगोल चर्चित संगीतकार सन्तोष श्रेष्ठ चर्चित गायकशिव परियार चर्चित गायक कृष्ण काफ्ले, गीतकार रमेश दाहाल, कोरियो ग्राफर अजय स्याङ्तान सम्पादक विपिन भाट ,संगीतकार/एरेन्जर राजेन्द्र बजगाई, रंग पत्रकार जिवन पराजुली, रंग पत्रकार विष्णु सुवेदी, पत्रकार गीता अधिकारी ,अभिनेता विशाल विष्ट, सञ्जित भण्डारी, गोपाल ढकाल “छन्दे”, श्रीदेव भट्टराई लगायका व्यक्तित्वहरुको उत्साहजनक सहभागीता रहेको कार्यक्रमकी संयोजक जोशीले बताइन् ।

राष्ट्रिय समावेशी म्युजिक अवार्डका विजेताहरु यस प्रकार रहेका छन् :
उत्कृष्ट राष्ट्रिय भावको गीत 
टेक तामाङ: नेपाल आमा
उत्कृष्ट गजल
बी.बी. थापा : बाँचुञ्जेल हाँसो रहेछ
उत्कृष्ट आधुनिक गायक
नविन कार्की : आँखाले हेर्यो
उत्कृष्ट आधुनिक गायिका
मिलन नेवार : पल पल चोट
आधुनिक संगीतकार
ओम प्रकाश राई : सिरानी लाए
उत्कृष्ट आधुनिक गीतकार (महिला)
तारा अधिकारी : तिम्रै लागि
उत्कृष्ट आधुनिक गीतकार (पुरुष)
डा.कृष्णहरि बराल : ऐलान
उत्कृष्ट आधुनिक निर्देशन
अञ्जन शर्मा : भत्केको घर
उत्कृष्ट आधुनिक/लोकपप मोडल(पुरुष)
सनम कठायत : किन मरिन म
उत्कृष्ट आधुनिक लोकपप मोडल महिला 
अनु शाह : उसलाई पाउन–२ 
उत्कृष्ट लोकपप गायन
नविन कुमार पौडेल : मेरी डल्ली
उत्कृष्ट लोकपप गीतकार
अभि क्षेत्री (समर्पण) : नसोध भो
उत्कृष्ट लोकपप संगीतकार
राजेश थापा : सल्लेरीको फेदैमा
उत्कृष्ट लोकपप निर्देशन 
बविता श्रेष्ठ : हाम्रो माया चोखो
उत्कृष्ट पप गायन
कृष्ण भट्टराई : शहर
उत्कृष्ट पप गीतकार
गौतम डंगोल “सन्देश” : अर्कै साथी
सर्वोत्कृष्ट गीतकार (महिला ) 
रमा थापा : माया विरानो
उत्कृष्ट नवगायिका (आधुनिक/लोकपप)
मिना नेपाली : हर श्वासमा
उत्कृष्ट नवगायक (आधुनिक/लोकपप)
सविन सुवेदी : आज त लभ पर्छ
उत्कृष्ट नवगायक/गायिका लोकदोहोरी
बाबुराम भट्टराई : लभको चक्करमा
उत्कृष्ट नव मोडल (पुरुष)
अभि लामा : मर्यो भन्दिनु
उत्कृष्ट नव मोडल (महिला)
आलिसा बास्तोला : रुवाउने हजार
उत्कृष्ट लोकदोहोरी गायक
स्वरुप राज आचार्य : डाँडाघरे सांइली
उत्कृष्ट लोकदोहोरी गायिका
रमिला न्यौपाने : पिर नभाको को छ र 
उत्कृष्ट लोकदोहोरी गीतकार
सविता पोखरेल : ढाँटे मरिजाउ
उत्कृष्ट लोकदोहोरी संगीतकार 
श्रीकृष्ण बम मल्ल : डाँडाघरे सांईली
उत्कृष्ट लोकदोहोरी निर्देशन
देबेन्द्र पाण्डे : मन बुढो भएन
उत्कृष्ट लोकदोहोरी मोडल(महिला/पुरुष)
जिसु कोईराला : कसो गर्ने होला
उत्कृष्ट ध्वनी मिश्रण
मनोज परियार : नयाँ गलबन्दी
उत्कृष्ट सम्पादन
राजेश कुमार : तारी खेत
उत्कृष्ट छाँयाकार
उत्सव दाहाल : किन मरिन म
उत्कृष्ट कोरियोग्राफर
सुनिता बस्नेत : भाग्य भित्र
उत्कृष्ट डेउडा भाका गायन
पुष्पा बोहोरा : झुम्केनी बौजु
उत्कृष्ट डेउडा भाका मोडल
चक्र बम : ओ मेरी बौजु
उत्कष्ठ थारु भाषा गायन
राजेन्द्र शर्मा : सखिय हो
उत्कृष्ट थारु भाषा निर्देशन
हिरा चौधरी : सुनर सुनर पहिरन
उत्कृष्ट थारु भाषा मोडल
सुनिता दहित : सखिय हो
उत्कृष्ट काँठे भाका गायक
अमृत खाती : मिरमिरे साइली
उत्कृष्ट काँठे भाका गायिका
उमा श्रेष्ठ : मिरमिरे साईली
उत्कृष्ट काँठे भाका गीतकार
डब्बु क्षेत्री : असारे मास
उत्कृष्ट मैथली भाषा गायन
आदित्य अजय : रमजान के महिना
उत्कृष्ट मैथली भाषा गीतकार
समिर खान : समझु प्रेमक इशारा
उत्कृष्ट मैथली भाषा निर्देशन 
हुशैन शेख : धोखा हमरा
उत्कृष्ट मैथली भाषा मोडल
फिरोज शेख : हम अहाँ के दीवाना
उत्कृष्ट तामाङ भाषा गायक
अभिषेक तामाङ : ज्याबा ङ्ङ्बा
उत्कृष्ट तामाङ भाषा गायिका
लक्ष्मी तामाङ : चाईना जुत्ता
उत्कष्ट तामाङ भाषा मोडल (पुरुष)
हेरुका लामा : चम चम
उत्कृष्ट तामाङ भाषा मोडल (महिला)
सुष्मा मोक्तान : रानी
उत्कृष्ट नेपाल भाषा गायन
तेजवती जोशी : योःम जित
उत्कृष्ट नेपाल भाषा शब्द
राजु मानन्धर : सुथें लुमनी छन्तः
उत्कृष्ट नेपाल भाषा मोडल
श्रेया कार्की : पन्तिया मकर मेला
उत्कृष्ट कल्चरल गीत
सिता तुम्रुक : हिलिक हिलक (लिम्बु भाषा)
सर्वोत्कृष्ट गायक आधुनिक (पपुलर) 
यम बराल : खुशीको गीत
सर्वोत्कृष्ट मोडल आधुनिक (पपुलर) 
राजेश हमाल :मन बुढो भएन
सर्वोत्कृष्ट गीतकार आधुनिक (पब्लिक च्वाईस) 
भिष्मराज फुलारा :आँशु पिउँदै
सर्वोत्कृष्ट संगीतकार (पब्लिक च्वाईस) 
सरोज कोईराला : भकारीमा धान
सर्वोत्कृष्ट काँठे गायक (पब्लिक च्वाईस) 
शरण प्रसाद हुमागाई : भिरैको खनायो
सर्वोत्कृष्ट मोडल आधुनिक (जुरी) 
अनिषा पोखरेल : पिक्का 
सर्वोत्कृष्ट मोडल आधुनिक (जुरी) 
समिक्षा क्षेत्री : दोष
सर्वोत्कृष्ट लोकदोहारी शब्द (जुरी) 
शिव पौडेल : अँधेरीमा जुन
सर्वोत्कृष्ट गीतकार आधुनिक (जुरी) 
विरेन्द्र थाम्सोहाङ : मनमा माया
सर्वोत्कृष्ट गायिका (जुरी) 
अस्मिता श्रेष्ठ : शिरमा रिवन
सर्वोत्कृष्ट गीतकार पप (जुरी) 
पदम विश्वकर्मा : सल्लेरीको फेदैमा
सर्वोत्कृष्ट गायक लोकपप (जुरी) 
सुजन मोक्तान : नाच्ने गाउने
सर्वोत्कृष्ट गायक लोकपप (जुरी) 
सुनिल कटुवाल : फिक्का
सर्वोत्कृष्ट मोडल डेउडा (ईन्करेज्मेन्ट) 
उमेश भट्ट : मन पण्याकी
सर्वोत्कृष्ट गायिका लोकपप (ईन्करेज्मेन्ट) 
सदिक्षा भुर्तेल : घाँसको भारी
सर्वोत्कृष्ट गतिकार लोकपप (जुरी) 
ज्ञान बहादुर लामा : नाच्नु गाउनु
सर्वोत्कृष्ट थारु भाषा मोडल (जुरी) 
प्रमोद चौधरी : कंगना
सर्वोत्कृष्ट नेपाल भाषा गायन (जुरी)
विजेन्द्र चवाल : जिवनया छु ईं
सर्वोत्कृष्ट मोडल लोकदोहोरी (जुरी)
सजिना लामिछाने : पैसाको विटो
सर्वोत्कृष्ट लोकपप निर्देशन (जुरी)
केशव राज भट्ट : पिरती वस्यो

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here